Erősáramú Berendezések Felülvizsgálata (EBF)
Felülvizsgálatok elvégeztetése a létesítmény üzemeltetőjének kötelezettsége!
Erősáramú berendezések szabványossági felülvizsgálatának gyakoriságát az 54/2014 (XII.5) BM rendelet határozza meg.
A Robbanásveszélyes helyiségekben, és szabadtereken legalább 3 évenként.
A nem Robbanásveszélyes helyiségekben, és szabadtereken legalább 6 évenként.
Erősáramú berendezések felülvizsgálatát jogszabályok írják elő. A felülvizsgálatok gyakoriságát az épületben és szabadtéren folytatott tevékenységek, tárolt anyagok, tűzveszélyességi jellemzıi („,A”…”E”) alapján különböző időszakonként kell elvégezni.
A villamos berendezéseket első alkalommal az elkészülésük után kell ellenőrizni. Ez lehet új kivitelezés, felújítás, bővítés, de minden esetben e felülvizsgálat a kiviteli munkák befejező része. A villamos berendezéseket üzembevételük után időszakonként még a látszólag hibátlan állapotot is ellenőrizni kell. Ezen felülvizsgálatok elvégeztetése az üzemeltető hatáskörére tartozik, amit köteles az Országos Tűzrendészeti Szabályzatban előírt rendszerességgel elvégeztetni. A felülvizsgálatok célja a villamos berendezések által okozott tűzveszély, robbanásveszély, balesetveszély kivédése.
A felülvizsgálatnak azt kell megállapítani, hogy a villamos berendezés megfelel-e az oda vonatkozó szabványoknak, jogszabályoknak. Nem okoz-e tüzet, balesetveszélyt, milyen hibák, hiányosságok vannak, hogyan kell azokat javítani. Meg kell jegyeznünk, hogy a felülvizsgáló nem hatóság; az időszakos felülvizsgálatok célja nem a felelősség felvetése, a felelősök megkeresése, hanem mindig csak a veszélyt okozó hibák kimutatása és javításuk előkészítése. Ebben a munkában a felülvizsgáló szolgáltatást végző partnere a megrendelőnek (üzemeltetőnek), aki nem utasítja a megrendelőt, hanem szakszerű útmutatást ad neki az esetleges hibák javításáról.
A felülvizsgálónak általában csak a létesítmény felülvizsgálata, hálózatok ellenőrzése, beépített berendezések vizsgálata és a létesítésre vonatkozó szabványok, jogszabályok betartásának ellenőrzése a feladata. Ezen túlmenően a gyártmányok állapotát, a nem megfelelő karbantartást, hiányosságokat, átalakításokat is vizsgálnia kell. A berendezések felülvizsgálója sok szempontból könnyebb helyzetben van mint a szabályok alkotója vagy a berendezés tervezője, mert a konkrét berendezést látja többéves használat után. Ezért a felülvizsgáló ténylegesen elbírálhatja, hogy indokolt lehet-e az előírásokon túlmenően valamilyen többletvédelem alkalmazása. Mint már említettük a felülvizsgáló nem hatóság, nem írhat elő, csak javasolhat. A villamos berendezések ellenőrzése élet és vagyonvédelmi célú, feltáró vizsgálat. Célja a hibák, hiányosságok feltárása, villamos berendezések épségének, üzembiztosságának minősítése, lehetőséget biztosítva a hibák, hiányosságok javítására, ezzel megóvva kollégáink, családtagjaink testi épségét, nem beszélve az anyagi kárról, amit egy meghibásodott berendezés okozhat.
Abban az esetben, ha nem ismeri az épület villamos hálózatának állapotát, mert most vette használatba, nincs tisztába annak állapotáról, terhelhetőségéről, egy felülvizsgálattal ezekre a kérdésekre is választ kaphat.